Uchwała nr 12/2025
Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN
działającego przy
Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN
z dnia 21 marca 2025
w sprawie przyjęcia stanowiska kwestionującego zasadność przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej w kształcie zaproponowanym projektem rozporządzenia BO.023.9.2025.KP
Na podstawie Regulaminu komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk § 7 ust. 4 stanowiącego załącznik do uchwały nr 37/2024 Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 września 2024 r, uchwala się co następuje:
1
Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN stanowczo kwestionuje zasadność przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej w kształcie zaproponowanym projektem rozporządzenia BO.023.9.2025.KP.
2
Jednocześnie Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN sugeruje, że ewaluacja powinna być przeprowadzona według nowych zasad, które promowałyby jakość prowadzonych badań, ich wartość społeczno-gospodarczą oraz odzwierciedlały poziom naukowy ocenianych jednostek.
Załącznik do niniejszej Uchwały stanowi list otwarty do Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2025 r.
3
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
Uchwała wyraża poglądy Komitetu Naukowego Polskiej Akademii Nauk i nie powinna być utożsamiana ze stanowiskiem Polskiej Akademii Nauk
Załącznik nr 1 do uchwały nr 12/2025 Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN
działającego przy Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN
list otwarty do Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2025
Szanowny Panie Premierze,
z wielkim niepokojem przyjmujemy trwanie MNiSW na stanowisku, żeby ewaluację jakości działalności naukowej za okres 2022-2025 przeprowadzić na dotychczasowych zasadach, zmodyfikowanych jedynie w kilku szczegółach drogą rozporządzenia.
Obowiązujący system nie tylko nie promuje badań naukowych na najwyższym poziomie, ale zachęca do kontrowersyjnych, jeśli nie nagannych praktyk takich jak i) zatrudnianie pracowników na stanowiskach poniżej kwalifikacji, ii) przypisywanie naukowców do dyscypliny, która nie podlega ocenie iii) publikowanie w drapieżnych czasopismach, iv) korzystanie z tzw. papierni (papermills) generujących “sztuczny” dorobek, v) tworzenie dodatkowych dyscyplin z minimalną, ale spełniającą wymogi ustawy liczbą specjalistów dla uzyskania w deklaratywnej dyscyplinie, możliwie jak najwyższej oceny.
Uważamy, że realizacja oceny jednostek, jedynie w celu formalnego wypełnienia obowiązków ustawowych, narazi budżet Państwa na straty finansowe i wizerunkowe spowodowane niepotrzebnym zaangażowaniem wielu osób w intensywne prace niezbędne zarówno do przygotowania materiałów, jak i do samego przeprowadzenia ewaluacji. Dodatkowo, może przyczynić się do utrwalania niewłaściwych mechanizmów funkcjonowania systemu nauki. Naszym zdaniem, kolejna ewaluacja powinna być przeprowadzona według całkowicie nowych zasad, ustalonych w najbliższym możliwym czasie, które promowałyby jakość prowadzonych badań, ich wartość społeczno-gospodarczą oraz odzwierciedlały poziom naukowy ocenianych jednostek.
W związku z powyższym, jako przedstawiciele środowiska naukowego, zdecydowanie apelujemy o odstąpienie od przeprowadzenia ewaluacji na obecnie obowiązujących zasadach.