Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN

Nagroda im. Prof. Włodzimierza Krzyżosiaka za najlepszą pracę doświadczalną w zakresie badań nad kwasami nukleinowymi wykonaną w polskim laboratorium

Regulamin

(1)

Nagrodę im. Prof. Włodzimierza Krzyżosiaka ustanowił w 2021 roku Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN.

(2)

Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą pracę doświadczalną w zakresie badań nad kwasami nukleinowymi wykonaną w polskim laboratorium i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Praca musi mieć afiliację polskiej instytucji naukowej. Dopuszcza się możliwość współautorstwa osób z zagranicy, jednak zarówno pierwszy jak i korespondujący autor musi mieć afiliację polskiej instytucji naukowej. W konkursie nie są uwzględniane prace przeglądowe, monografie, rozdziały książek, doniesienia konferencyjne itp.

(3)

Prace do postępowania kwalifikacyjnego są typowane przez członków Komisji Nagród na podstawie przeglądu bazy danych czasopism publikujących prace z różnych obszarów badań nad kwasami nukleinowymi. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać także członkowie Komitetu w ustalonym terminie.

(4)

Wytypowanie nominowanej do nagrody pracy jest zadaniem Komisji Nagród powoływanej corocznie w liczbie co najmniej 3 osób z grona członków Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN. Przewodniczący Komisji (wybierany przez członków Komisji) sporządza listę prac podlegających dalszemu postępowaniu kwalifikacyjnemu (spełniających warunki formalne sformułowane w p.2 regulaminu). Lista ta zawiera pełną bibliografię każdej pracy. Komisja obraduje niejawnie w kolejnych etapach postępowania aranżowanego przez przewodniczącego. Sposób wyłonienia pracy nominowanej do nagrody ustala Komisja. Komisja może także nominować dwie prace do wyróżnienia w konkursie. Komisja może również nie wnioskować o przyznanie w danym roku nagrody lub wyróżnienia albo dokonać innego podziału wybranych prac, np. nominować dwie prace do Nagrody, a jedną do wyróżnienia, ewentualnie zaproponować jakikolwiek inny podział, pod warunkiem, że łączna liczba nagrodzonych i wyróżnionych prac nie przekroczy trzech.

(5)

Komisja przedstawia prace nominowane do nagrody oraz wyróżnień Komitetowi Biologii Molekularnej Komórki PAN. Komitet decyduje o przyznaniu nagrody i wyróżnień na posiedzeniu plenarnym w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. W wyjątkowych przypadkach, a w szczególności w przypadku braku możliwości odbycia posiedzenia plenarnego Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, z powodu braku kworum lub innych przeszkód związanych z zaistnieniem siły wyższej, możliwe jest zatwierdzenie nominacji Komisji przez Prezydium Komitetu.

(6)

Nagroda i wyróżnienia mają charakter honorowy i nadawane są w formie dyplomów.

(7)

Dyplomy wręczane są na posiedzeniu Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, na którym zaproszeni przez Komitet laureaci wygłaszają wykłady przedstawiające nagrodzone i wyróżnione prace.

(8)

Zmieniony regulamin zatwierdził Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN w dniu 16 stycznia 2025 r.

 

Laureaci:

Nagroda za rok 2023:
zespół w składzie Tomasz Woźniak, Weronika Sura, Marta Kazimierska, Marta Elżbieta Kasprzyk, Marta Podralska, Agnieszka Dzikiewicz-Krawczyk
za artykuł
„TransCRISPR-sgRNA design tool for CRISPR/Cas9 experiments targeting specific sequence motifs”, opublikowany w Nucleic Acids Research 2023; 51(W1): W577-W586

 

Wyróżnienie za rok 2023:
zespół w składzie Ireneusz Stolarek, Michał Zenczak, Luiza Handschuh, Anna Juras, Małgorzata Marcinkowska-Swojak, Anna Spinek, Artur Dębski, Marzena Matla, Hanna Kóčka-Krenz, Janusz Piontek, Polish Archaeogenomics Consortium Team, Marek Figlerowicz
za artykuł
„Genetic history of East-Central Europe in the first millennium CE”, opublikowany w Genome Biology 2023; 24(1): 173

Nagroda im. Prof. Kazimierza Bassalika za najlepszą pracę eksperymentalną z zakresu mikrobiologii wykonaną w polskim laboratorium

Regulamin

(1)

Nagrodę im. Prof. Kazimierza Bassalika ustanowił w 2003 roku Komitet Mikrobiologii PAN. Po reorganizacji komitetów PAN, przyznawanie Nagrody kontynuuje Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN.

(2)

Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą pracę eksperymentalną z zakresu mikrobiologii wykonaną w polskim laboratorium i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Praca musi mieć afiliację polskiej instytucji naukowej. Dopuszcza się możliwość współautorstwa osób z zagranicy, jednak zarówno pierwszy jak i korespondujący autor musi mieć afiliację polskiej instytucji naukowej. W konkursie nie są uwzględniane prace przeglądowe, monografie, rozdziały książek, doniesienia konferencyjne itp.

(3)

Prace do postępowania kwalifikacyjnego są typowane przez członków Komisji Nagród na podstawie przeglądu bazy danych czasopism publikujących prace z różnych obszarów mikrobiologii. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać także członkowie Komitetu w ustalonym terminie.

(4)

Wytypowanie nominowanej do Nagrody pracy jest zadaniem Komisji Nagród powoływanej corocznie w liczbie co najmniej 3 osób z grona członków Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN. Przewodniczący Komisji (wybierany przez członków Komisji) sporządza listę prac podlegających dalszemu postępowaniu kwalifikacyjnemu (spełniających warunki formalne sformułowane w p.2 regulaminu). Lista ta zawiera pełną bibliografię każdej pracy. Komisja obraduje niejawnie w kolejnych etapach postępowania aranżowanego przez przewodniczącego. Sposób wyłonienia pracy nominowanej do Nagrody ustala Komisja. Komisja może nominować także do dwóch prac do wyróżnienia w konkursie. Komisja może również nie wnioskować o przyznanie w danym roku nagrody lub wyróżnienia albo dokonać innego podziału wybranych prac, np. nominować dwie prace do Nagrody, a jedną do wyróżnienia, ewentualnie zaproponować jakikolwiek inny podział, pod warunkiem, że łączna liczba nagrodzonych i wyróżnionych prac nie przekroczy trzech.

(5)

Komisja przedstawia prace nominowane do Nagrody oraz wyróżnień Komitetowi Biologii Molekularnej Komórki PAN. Komitet decyduje o przyznaniu nagrody i wyróżnień na swoim posiedzeniu w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest zatwierdzenie nominacji Komisji przez Prezydium Komitetu.

(6)

Nagroda i wyróżnienia wręczane są na posiedzeniu Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, na którym zaproszeni przez Komitet laureaci wygłaszają wykłady przedstawiające nagrodzone i wyróżnione prace.

(7)

Zmieniony regulamin zatwierdził Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN w dniu 16 stycznia 2025 r.

Medal im. Leona Marchlewskiego za wybitny wkład w rozwój biologii molekularnej, biologii komórki, biochemii i biofizyki

Regulamin

(1)

Medal im. Leona Marchlewskiego ustanowiony w 1988 roku (zwany dalej Medalem), przyznawany jest corocznie uczonym polskim za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie biologii molekularnej, biologii komórki, biochemii i biofizyki. Wraz z Medalem wręczany jest dyplom zawierający imię

i nazwisko laureata oraz datę wręczenia. Medal był ustanowiony przez Komitet Biochemii

i Biofizyki PAN. Po reorganizacji komitetów PAN, przyznawanie Medalu kontynuuje Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN.

(2)

Na awersie Medalu wybita jest podobizna Leona Marchlewskiego, rok Jego urodzenia i rok śmierci, na rewersie stylizowany fragment struktury chlorofilu oraz napis Komitet Biochemii i Biofizyki PAN. Na obwodzie widnieje napis: Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN.

(3)

Kandydatów do Medalu wysuwają pisemnie członkowie Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN. Złożone wnioski rozpatruje Prezydium Komitetu, a następnie nominuje kandydata do Medalu. Jego sylwetkę przedstawia na posiedzeniu plenarnym Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN Przewodniczący Komitetu. Decyzja o przyznaniu Medalu zostaje podjęta na posiedzeniu plenarnym Komitetu, przy obecności, co najmniej połowy członków. Kandydatura musi uzyskać poparcie w głosowaniu tajnym 2/3 obecnych na zebraniu. Decyzja podjęta na zebraniu jest ostateczna.

(4)

Medal im. Leona Marchlewskiego wręczany jest na plenarnym posiedzeniu Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN, a Laureat przedstawia wykład naukowy na wybrany przez siebie temat.

(5)

Regulamin zatwierdził Komitet Biologii Molekularnej Komórki PAN w dniu 16 stycznia 2025 r.

 

Laureaci:
za rok 1988: Prof. dr hab. Tadeusz Korzybski
za rok 1990: Prof. dr hab. David Shugar
za rok 1991: Prof. dr hab. Jerzy Pawełkiewicz
za rok 1992: Prof. dr hab. Lech Wojtczak
za rok 1993: Prof. dr hab. Tadeusz Baranowski
za rok 1994: Prof. dr hab. Kazimierz Lech Wierzchowski
za rok 1995: Prof. dr hab. Wojciech Stec
za rok 1996: Prof. dr hab. Mieczysław Chorąży
za rok 1997: Prof. dr hab. Aleksander Koj
za rok 1998: Prof. dr hab. Mariusz Żydowo
za rok 1999: Prof. dr hab. Włodzimierz Zagórski-Ostoja
za rok 2000: Prof. dr hab. Andrzej Legocki
za rok 2001: Prof. dr hab. Maciej Żylicz
za rok 2002: Prof. dr hab. Tadeusz Chojnacki
za rok 2003: Prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski
za rok 2004: Prof. dr hab. Jacek Otlewski
za rok 2005: Prof. dr hab. Kazimierz Strzałka
za rok 2006: Prof. dr hab. Grzegorz Bartosz
za rok 2007: Prof. dr hab. Włodzimierz Krzyżosiak
za rok 2008: Prof. dr hab. Mariusz Jaskólski
za rok 2010: Prof. dr hab. Jolanta Barańska
za rok 2011: Prof. dr hab. Czesław Cierniewski
za rok 2012: Prof. dr hab. Ryszard Adamiak
za rok 2013: Prof. dr hab. Jan Barciszewski
za rok 2014: Dr hab. Edward Darżynkiewicz, prof. UW
za rok 2015: Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn
za rok 2016: Prof. dr hab. Agnieszka Chacińska
za rok 2018: Prof. dr hab. Barbara Nawrot
za rok 2019: Prof. dr hab. Piotr P. Stępień
za rok 2021: Prof. dr hab. Magdalena Rakowska-Boguta
za rok 2022: Prof. dr hab. Jacek Mariusz Hennig
za rok 2023: Prof. dr hab.  Artur Jarmołowski